Serwis ekonomiczny

Raporty i analizy ekonomiczne

17maja2024

Inflacja bazowa CPI blisko 4%, dziś inflacja HICP

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku:
 
- Dzisiaj finalne dane o inflacji HICP w strefie euro w kwietniu
- Inflacja bazowa w Polsce spadła w kwietniu do 4,1% r/r
- Słabsze dane z USA, m.in. produkcja przemysłowa
- Umocnienie złotego dotarło do 4,26 za euro, niewielkie zmiany na rynku stopy

17maja2024

Czy kwietniowe dane potwierdzą ożywienie?

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

Początek kolejnego tygodnia powinien być dość spokojny jeśli chodzi o napływ nowych informacji, ale od środy czeka nas duży wysyp krajowych danych, które dostarczą pierwszych wskazówek nt. zmian w aktywności gospodarczej w II kwartale: najpierw poznamy informacje o kwietniowych płacach i zatrudnieniu, produkcji przemysłowej, PPI oraz majowe nastroje konsumentów i przedsiębiorców; w czwartek dołączy do tego sprzedaż detaliczna i produkcja budowlano-montażowa, a w piątek podaż pieniądza. (...)

15maja2024

Przyśpieszenie inflacji i PKB

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Wzrost PKB w Polsce w I kwartale 2014 r. przyspieszył do 1,9% r/r, z 1,0% r/r w IV kwartale 2023. Odczyt był nieznacznie powyżej konsensusu rynkowego i naszej prognozy na poziomie 1,8% r/r. Szczegóły poznamy w końcówce maja. Traktujemy jednak ten wynik jako potwierdzenie od dawna oczekiwanego przez nas scenariusza stopniowego ożywienia gospodarczego w 2024 r.

GUS potwierdził odbicie inflacji CPI w kwietniu do 2,4% r/r z 2,0% r/r w marcu. Wzrost m/m został zrewidowany w górę do 1,1% z 1,0%. Przyspieszenie inflacji z marcowego dołka było głównie związane z przywróceniem podatku VAT na żywność a drugim istotnym czynnikiem było odbicie cen paliw. Po zapoznaniu się ze szczegółami CPI utrzymujemy nasz szacunek inflacji bazowej na poziomie 4,1% r/r, poniżej marcowego odczytu 4,6%. Inflacja będzie wg nas dalej rosnąć w kolejnych miesiącach a do końca roku dojść w okolice 5,5%.
 

9kwietnia2024

Na trwały spadek inflacji do celu trzeba poczekać

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Podczas gdy spadek inflacji w głównych gospodarkach wyhamował, a rynek spodziewa się coraz mniejszej liczby obniżek stóp w USA i strefie euro, inflacja w Polsce po raz kolejny zaskoczyła w dół i obniżyła się do 1,9% r/r, poniżej celu po raz pierwszy od maja 2019 r. Kolejne miesiące przyniosą najprawdopodobniej wyższe odczyty inflacji, a jednocześnie inflacja bazowa najprawdopodobniej pozostanie podwyższona, w przedziale 4-5% do końca 2025 r. Wzrost płac realnych przyspieszył w lutym do niemal 10%, najmocniej do lat 90-ych, a nominalny wzrost płac pozostanie naszym zdaniem dwucyfrowy. To będzie się przyczyniać do przyspieszenia konsumpcji, która będzie głównym motorem wzrostu. Lutowe dane o aktywności pokazały pozytywne niespodzianki w sprzedaży i produkcji przemysłowej. Perspektywa ożywienia PKB (oczekujemy 3% w tym roku) i utrzymania podwyższonej inflacji bazowej i sprawi, że RPP najprawdopodobniej nie zmieni stóp do połowy 2025 r.

7stycznia2021

Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

W grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.

Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.